فناوری

Cloud Computing – رایانش ابری چیست؟ کاربرد های رایانش ابری

Cloud Computing ،طی سال های اخیر مبحث رایانش ابری به یک موضوع مهم ، در حوزه ی فناوری و اطلاعات تبدیل شد.متخصصان حوزه ی فناوری اطلاعات بر این عقده هستند که رایانش ابری ، مجموع کار ها و وظایف را در این حوزه دگرگون خواهد کرد.بطور کلی ( دیتا سنتر ها ی نرم افزاری و سخت افزاری تامین کننده ی سرویس پردازشی را <رایانش ابری > می نامند ، همچنین یک روش جدید پردازش است که ، منابع قابل گسترش و اغلب مجازی شده ، بصورت یک سرویس پردازشی و از طریق شبکه های ارتباطی مانند : شبکه های محلی و اینترنت عرضه میشود.

Cloud Computing

Cloud Computing

Cloud Computing – رایانش ابری چیست؟

در این روش طبق درخواست کاربر و نیاز های او سرویس دهی میشود ، بدون آنکه کاربر نیاز به تجهیزات خاصی برای پردازش داشته باشد ! یا اینکه از محل پردازش اگاه باشد.میتوان به این صورت بیان کرد که هدف اصلی این فناوری ، دستیابی به حجم عظیمی از منابع محاسباتی به صورت مجازی سازی شده است.این کار با جمع آوری منابع و ساخت یک سیستم یکپارچه انجام میشود.امروزی، کسب و کار های مختلفی از جمله : وب سایت های بزرگ و اپلیکیشن  های گوشی هوشمندگوشی هوشمند به دلیل مزایای بیشمار به سرویس های ابری  مهاجرت کردند.

اگر بخواهیم رایانش ابری را در یک خط تعریف کنیم به این صورت بیان میشود که ( ارایه خدمات رایانشی برای سرور ها ، ذخیره سازی پایگاه های داده ، شبکه ،آنالیز ها ، نرم افزار ها…. و همچنین شرکت ها ی خدمات رایانشی ، را شرکت های ارایه دهنده ی Cloud نامیده میشود و معمولا هزینه ی خدمات رایانش ابری را بر اساس استفاده مشابه  نحوه پرداخت هزینه آب و برق خانه ها می پردازند.

تاریخچه

منابع مختلف رایانه میان چند کاربر با درخواست های متفاوت و با بهره گرفتن ! از شگرد های چند برنامه ایی و چند وظیفه ایی که اشتراک گذاشته میشود. این ایده اولین بار در 1950 مورد استفاده قرار گرفت ، در آن زمان به دلیل قیمت بالا و اندازه ی بزرگ رایانه های مرکزی این امکان وجود نداشت ، که هر کاربر یک کامپیوتر مرکزی داشته باشد ،در نتیجه با این راهکار چند کاربر به یک رایانه مرکزی دسترسی داشتند و میتوانستند،  به صورت مشترک استفاده کنند بابراین می توان گفت سرویس  های ابری تکامل تدریجی ! روش های به اشتراک گذاری رایانه ها در دهه 1950 است.در دهه 1970 ایده ی ماشین های مجازی مطرح شد ،  و در سال 2002 شرکت آمازون وب سرویس خود را ایجاد کرد که نقش مهمی در گسترش سرویس های ابری ایفا کرد.

Cloud Computing

Cloud Computing

 کاربرد رایانش ابری

احتمالا شما نیز در حال استفاده از رایانش ابری باشید ، اما ممکن است ندانید!مثلا از یک سرویس برای ارسال ایمیل استفاده کنید،مستندات را ویرایش کنید،فیلم تماشا کنید،موسیقی گوش دهید و بازی کنید!ممکن است  رایانش ابری همه ی این موارد را در پشت صحنه ممکن سازد.

-برنامه ها و سرویس های جدید بسازید

-داده ها را ذخیره کنید از آن ها Back up  بگیرید و بازیابی کنید

-فایل های صوتی و ویدیویی را منتشر کنید

و…..

مزایای رایانش ابری

_دسترسی آسان

_هزینه ی نگهداری بسیار ارزان

_به روز رسانی خودکار

_قدرت بیشتر

_بازیابی اطلاعات

_حفظ محیط زیست

امنیت در  رایانش ابری

یکی از بزرگترین مشکلات سرویس های ابری، عدم وجود یک استاندارد  برای ارایه و استفاده از این خدمات است. سازمان هایی مانند Open Cloud Consortium در حال کار بر روی استانداردسازی این خدمات هستند و همچنین  مشغول بروزرسانی این استانداردها مطابق با نیاز کاربران این حوزه هستند. بنابراین ایجاد اطمینان از اینکه این استانداردها توسط ارائه دهنده خدمات ابری رعایت می شود می تواند تا حد زیادی این نگرانی را برطرف می کند.

مبحث پردازش ابری بسیار گسترده است و سعی ما بر این بوده مفاهیم پایه و کلی را برای شما جمع آوری کنیم.امیدواریم نهایت استفاده را برده باشید.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + پانزده =

برو بالا