فناوری

Bitcoin – بیت کوین چیست؟ همه چیز راجع بیت کوین

Bitcoin – مفهوم پول مجازی (بیت کوین ) به معنای پول رمزگذاری شده ،به منظور راحتی انجام امور مالی و ایجاد پولی بدون واسطه ، در اصل پول مجازی هیچ سرویس دهنده مرکزی یا موسسه مالی جهت کنترل و انتقال ندارد،چون بر اساس ارتباط نظیر به نظیر است.پول مجازی یک ماهیت غیر متمرکز دارد ! که بر اساس آن تمامی فرایند انتشار ، پردازش و اعتبار سنجی معاملات توسط شبکه ، کاربران و بدون هیچ واسطه ای صورت میپذیرد.

Bitcoin

Bitcoin

Bitcoin-بیت کوین چیست؟

بیت کوین، سیستم اینترنتی عمومی است که یک شبکه ی پرداخت وجوه ! و تولید پول به صورت کاملا الکترونیکی معرفی کرده است.بیت کوین قدرت خود را از کاربران میگیرد ! و از منطر آن ها، بیت کوین یک پول اینترنتی محسوب میگردد ، به نظر میرسد که نمیتوان بیت کوین را به عنوان یک پول در نظر گرفت ! بلکه یک <<دارایی دیجیتال >> است.نکته ایی که این پول مجازی را از دیگر پول های مجازی قبل از خود، متمایز میکند !غیر متمرکز بودن آن است.در روش های سنتی موجود ، ما برای انتقال پول خود نیاز به واسطه ها و موسساتی مانند بانک ، داریم اما با بیت کوین میتوانیم بدون نیاز به موسسات و نهاد ها به تمام جهان ! بصورت مستقیم پول ارسال کنیم.

لازم به ذکر است بدانید که بیت کوین هیچگونه شکل و فرم فیزیکی ندارد و به صورت دیجیتالی منتقل میشود.

واحد اختصاری این پول مجازی (BTC) است همچنین ، تعداد واحد های این پول مجازی محدود به 21 میلیون واحد است ! و تنها 21 میلیون واحد بیت کوین وجود خواهد داشت.

تاریخچه

ایده ی پول دیجیتال به تحقیقات دیوید چام و استفان برنذ در سال 1983 برمیگردد، و  آدام یک ، تاییدیه کار در شبکه و سارگاری برای کنترل هررنامه توسعه داد.تا زمانی که وی دای پروتکل پول رمز گذاری شده را پشتیبانی نمود.همچنین وی دام مفهوم پول مجازی را به معنای دولت های رمزگذاری شده اولین بار در سال 1998 در تارنمای شخصی خود ، به عنوان ایده ایی جهت تسهیل امور مالی !و ایجاد پول بدون حضور واسط ها طرح نمود.طی سال های مختلف این ایده توسط متخصصین حوزه فناوری اطلاعات پیگیری شد ، تا اینکه در سال 2009 بیت کوین به عنوان اولین واحد پول مجازی ! و نمونه موفق عملیاتی طرح های سابق معرفی شد.

Bitcoin

Bitcoin

مزایا و معایب بیت کوین

-جامعه مجازی با انتشار پول های مجازی ، این امکان را فراهم می کند که کاربران این جوامع به فعالیت بپردازنند.

-قلمرو حاکمیت پول مجازی ، همت جامعه مجازی است.

-هویت حقیقی ، نام و حساب خالق بر پول جامعه مجازی موضوعیت ندارد.

-حاکمیت قانونی و رسمی بر پول های مجازی وجود ندارد.

-تبادل و تصریفی میان پول های مجازی وجود ندارد.

-نوسان شدید ارزش در پول های مجازی وجود دارد.

-بیت کوین ارسال شده قابل برگشت نیست.

-پول مجازی به واسطه الکترونیکی بودن شکل آن ، هزینه های پول های فعلی را (مانند مالیات ،کارمزد خدمات،هزینه چاپ و نگهداری و…)ندارد و استفاده از آن در دنیای مدرن ! از سهولت بیشتری برخوردار و منعطف تر است.

بیت کوین ها را در کجا ذخیره کنیم؟

در بحث ارز های دیجیتال برای ذخیره ارز ! به افتتاح حساب در بانک ها و شرکت ها نیاز ندارید،و در اصل خودتان ،بانک خودتان هستید! که خلاصه میشود در یک کیف پول ارز دیجیتال ، ابزاری برای ذخیره ،ارسال و  دریافتارز های دیجیتال است.

این کیف پول انواع مختلفی دارد که بر حسب نیاز کاربران تقسیم میشود.مانند:کیف پول موبایل ،کیف پول دسکتاپ ، کیف پول تحت وب ، کیف پول کاغذی و کیف پول های سخت افزاری ، که مهمترین انواع کیف پول هستند.همه ی کیف پول های نام برده شده رایگان هستند ! و کاربران به راحتی می توانند آن هارا دانلود و نصب کنند ! اما کیف پول سخت افزاری به دلیل فیزیکی بودن باید خریداری شود.

کیف پول رسمی بیت کوین ( Bitcoin Core) نام دارد ، که کاربران را به بلاک چین بیت کوین منتقل میکند.استفاده از این کیف پول ارزی نیازمند دانلود بیشتر ، از 120 گیگ اطلاعات قدرتمند سخت افزاری است.

چگونه بیت کوین خریداری کنیم؟

برای خرید بیت کوین باید ، به سایت های فروش بیت کوین یا بطور مستقیم به افراد فروشنده مراجعه کنید.

Bitcoin

Bitcoin

فرایند خرید بیت کوین

1-نصب کیف پول

2-پیدا کردن فروشنده معتبر (سایت یا افراد فروشنده)

3-انتقال پول به فروشنده و سپس دادن آدرس کیف پول برای دریافت

4-منتقل شدن Bitcoin فروشنده به کیف پول شما

آیا بیت کوین قانونی است؟

تا امروز دولت های زیادی از جمله ایران نظری در مورد Bitcoin نداده اند.اما از نظر عرف ، غیر قانونی نیست.بعضی از دولت ها مانند چین و روسیه ، ارز های دیجیتالی را قانونی نمیدانند ! اما از نظر اجرایی مردم قادر به استفاده از بیت کوین هستند.همچنین در کشور هایی مانند ایالات متحده ، کره جنوبی ، ژاپن ، هنک کنگ و مالزی صرافی های بیت کوین به صورت قانونی و رسمی ! مشغول به کارند.

همانطور که گفته شد Bitcoin نوعی پول است ! و مثل ارز های دیگر میتواند برای فعالیت های مجرمانه ! و یا خرید و فروش کالاهای غیر قانونی استفاده شود.

Bitcoin

Bitcoin

امنیت بیت کوین چگونه است؟

در هر شبکه ایی یک راه نفوذ وجود دارد ! که بیت کویین  نیز از این قاعده مستشنی نیست.کیف پول ها و صرافی ها قابل هک شدن هستند ! و تا به حال چندین هک بزرگ نیز در این زمینه اتفاق افتاده است ، اما شبکه بیت کوین تا امروز هیچگونه ، مشکلی از بابت امنیت وجود نداشته است.

امروزه مبحث بیت کوین در بین مردم رواج پیدا کرده است ! و اگر بخواهیم بطور مفصل در این باره صحبت کنیم مطالب بسیار طولانی میشود.سعی ما بر این بوده که بطور کلی در عین حال خلاصه به این بحث بپردازیم.

امیدواریم مطالب گفته شده برای شما آموزنده و مفید باشد.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =

برو بالا