فناوری

کلمه IOT مخفف Internet of Things – اینترنت اشیا چیست؟برسی کاربردها

امروزه اینترنت اشیا تبدیل به موضوعی جذاب و داغ ! برای صحبت در محل کار ،دانشگاه و خارج از ان شده است.IoT بطور کلی مفهومی است که پتانسیل این را دارد! که بر نحوه ی زندگی ما تاثیر گذارد و همچنین، روش کار کردنمان را نیز می تواند تغییر دهد.ولی دقیقاً اینترنت اشیاء چیست؟ و چه تاثیراتی بر روی ما !و زندگی شخصی ما به همراه خواهد داشت؟

اینترنت وسایل

اینترنت اشیا

(IOT)اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا بطور کلی ،اتصال تمام دستگاه های با یک کلید روشن و خاموش! به اینترنت و به یکدیگر اشاره میکند.از گوشی موبایل، دستگاه های قهوه ساز و چای ساز گرفته تا ماشین لباسشویی، هدفون ها ، روشنایی ها و تقریبا هر چیزی که فکرش را بکنید. زمانی که یک دستگاه کلید خاموش و روشن ! شدن داشته باشد ، این شانس را دارد که بخشی از اینترنت اشیا باشد.

سازمان تحلیلگر گارتنر اینگونه پیش بینی میکند که، تا سال 2020 بیش از 26میلیارد !دستگاه متصل به اینترنت خواهیم داشت (البته افرادی بر این باورند که ،این تعداد حتی بیشتر از این نیز خواهد بود.)پایه ی اینترنت اشیا بر این اساس است که ،در واقع شبکه ایی عظیم از اجزای متصل به اینترنت! و نیز بهم متصل است .انسان نیز میتواند جزایی از این رابطه باشد.افراد با اشیا و اشیا با یکدیگر.

اینترنت اشیا یا اینترنت چیز ها (Internet of Things\IOT) اولین بار در سال 1999  توسط کوین اشتون !ابدا شد که منظورش جهانی بود که در آن هر چیزی از جمله اشیا ،برای خود هویت دیجیتالی داشته باشند و به رایانه های مرکزی که به انها متصل هستند! اجازه دهند که انها را سازمان دهی و مدیریت کنند.

اینترنت اشیا مرتبط با تجهیزات محاسباتی ،ماشین های دیجیتال و مکانیکی ،آبجکت ها ، حیوانات و یا انسان است ! که دارای شناسه منحصر به فرد بوده و توانایی انتقال داده روی شبکه بدون نیاز به تعامل! و دخالت انسان یا  انسان  با کامپیوتر را دارد.

اینترنت اشیا ،تکامل یافته ی همگرایی تکنولوژی بی سیم ! سیستم های میکرو الکترومکانیکی (MEMS) سروییس های میکرو اینترنت است.

این حالت را کوین کلی در کتاب قوانین نوین اقتصاد ی در عصر شبکه های خود! در سال 1998 با اشاره به نودهای کوچک هوشمند (مانند حسگر ) که به شبکه جهانی اینترنت وصل هستند،توصیف کرد.

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا

یکی از ساده ترین و قابل درک ترین نمونه هایی که IOT برای میتوان مثال زد

دستگاه های تهویه ی مطبوع واقع در یک فضا ،مانند منزل شماست !این دستگاه نوعی ترموستات کامل هوشمند است که میتواند زمان خواب ، کلیه عادات شما را یادبگیرد و زمانی که شما خواب هستید، دمارا با توجه به دمایی که شما دوست دارید! تنظیم کند در این حالت شما دیگر لازم نیست ،نگران سرد یا گرم شدن محیط زندگیتان در طول شب باشید.

آیا اینترنت اشیا (IOT) امن است؟

موسسه تحقیقاتی مدعی است که تا این سال بیش از نیمی از کسب و کارها به نوعی از فناوری اینترنت اشیا بهره می گیرند که محافظت از این
دستگاه های متصل به شبکه اینترنت اشیا تا 02 % از بودجه سالانه امنیتی آنها را شکل میدهد .

از آنجاییکه این دستگاه های تعبیه شده بسیار تخصصی هستند و غالبا نیازمند مهارت های برنامه نویسی و سخت افزاری خاصی هستند، محافظت از این دستگاه ها خود یک چالش است . اگر از این سیستم متشکل از چند قطعه و دستگاه به خوبی محافظت نشود، هر کدام از اجزا آن می توانند مسیری برای حمله باشند .

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 1 =

برو بالا