متفرقه

کتاب دیجیتال چیست ؟ مقایسه ی کتاب های دیجیتال و کتاب های چاپی – مزایا و معایب

کتاب دیجیتال یا کتاب چاپی؟مساله ی مهم نوع کتاب نیست ، بلکه نسبت مطالعه ی ما است . سرانه ی مطالعه در ایران ۱۵ دقیقه در روز است ! و فرقی هم میان انسان  کم سواد یا استاد دانشگاه وجود ندارد. در نتیجه ما ایرانی ها کم کتاب میخوانیم ! و در سبد اقتصادی خانواده های ایرانی، کتاب جایگاه خاصی ندارد. حال ، چه کتاب 10 تومانی چه کتاب گران تر. تماشای میلیون ها نفری که دست خالی ! از نمایشگاه های کتاب بین المللی تهران و … بیرون می روند، واقعیتی است تلخ ! امروزه  ناشران کتاب های خود را به دو صورت : کتاب های دیجیتال  و چاپی عرضه می‌کنند،که هر کدام از این دو صورت معایب و مزایا ی خود را دارد ، که ما در ادامه به آن میپردازیم.

کتاب دیجیتال چیست؟ مقایسه ی کتاب های دیجیتال و کتاب های چاپی

بطور کلی کتاب و کتابخوانی ، ذهن انسان را خلاق کرده و افراد خلاق ، فرصت آفرین هستند. خواندن کتاب در های جدیدی روبروی  انسان قرار می دهد ! و فرقی هم بین کتاب رمان و کتاب علمی یا هرکتاب دیگری  نیست. کتابهای دیجیتالی را راحت تر میشود خواند. ولی هنوز خیلی ها لذت فراموش نشدنی کتابخوانی را ، با کتاب چاپی دوست دارند.

کتاب دیجیتال چیست؟

کتاب‌های دیجیتال ، صرفاً نسخه‌های دیجیتال کتاب‌های چاپی نیستند! شامل مجموعه‌های اطلاعاتی  وسیعی اعم از انواع مختلف متون ، تصاویر، اصوات است .  همچنین در قالب فال های که  توسط یک رایانه اجرا می شوند،  قالب‌های همانند :  text, word, PDF, HTML و..

میتوان گفت از سال 2010 فروش کتاب های ، دیجیتال رونق گرفت ! و بر تعداد افرادی که در دنیا به مطالعه ، کتاب های الکترونیکی می‌پردازند بسیار افزوده شد.

کتاب دیجیتال

کتاب دیجیتال

مزایا کتاب دیجیتال

  • ایجاد قابلیت ، کاربر برای دسترسی به ویدئو و صوت.
  • تغیر اندازه تصاویر و فونت‌ها.
  • جست‌وجوی کلمات کلیدی در یک متن یا جست‌وجو در فرهنگ لغت.
  • روند خرید آسان‌تر و به صرفه تر
  • هر لحظه که احساس کردید ، فرصت مطالعه دارید می‌توانید به  کتاب های  دیجیتال ، ذخیره شده در حافظه گوشی‌تان مراجعه کنید.
  • خرید کتاب‌های دیجیتال ، کاغذ کمتری مصرف می‌شود و این امر به قطع ! کمتر درختان و حفاظت از محیط زیست کمک می‌کند.

کتاب چاپی چیست؟

مجموعه‌ای از صفحات نوشته‌شده ، چاپ‌شده یا صفحات خالی (صفحه سفید و ننوشته)ساخته‌شده ! از کاغذ (ورق)، پوست حیوانات ! یا مواد دیگر (چسب، نخ و…) است که ، معمولاً از یک سمت ، به یکدیگر محکم شده یا متصل می‌گردند. که میتواند موضوعات متفاوتی نیز داشته باشد.

کتاب دیجیتال

کتاب دیجیتال

مزایا کتاب چاپی

  • به اشتراک گذاشتن راحت و آسان با دیگران.
  • کتاب های چاپی نیازی به باتری و برق ندارند.
  • امکان لمس واقعی کتاب در دست ایجاد می‌شود.
  • کتاب چاپی در مقایسه با کتاب‌های دیجیتال تاثیر بدی بر روی چشم و بینایی ندارند.

تحقیقات Pew در سال 2016 نشان داد ! که بیشتر از 75%  افراد 18 تا 24 ساله در سال 2015 کتاب چاپی خوانده‌اند ! و 66%  از افراد با سنین 6 تا 17 کتاب چاپی ! را به کتاب دیجیتال ترجیح داده‌اند. بر اساس این آمار کتاب‌های چاپی هنوز اساس کتابخوانی افراد هستند.

 

سعی ما براین بوده است ،که تفاوت بین دو نوع کتاب (چاپی و دیجیتال) را برای شما بطور مختصر و البته مفید بیان کنیم.امیدواریم در آینده ی نزدیک شاهد

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − شش =

برو بالا