فناوری

مرکز داده -مرکز اطلاعات جهان- اطلاعات جامع راجع دیتا سنتر

در عصر حاضر، اکثر  نیاز کاربران به اینترنت و سرویس های مختلف مراکز داده به وجود امده اند،که جهت نگه داری اطلاعات و برنامه های کاربردی ! بسیار حساس و دارای قابلیت ارتقا و گسترش طراحی شده اند.همچنین اکثر سازمان ها به راه اندازی Data center ها اهمیت نمیدهند!و ان را تحت سرور روم پشتیبانی میشناسند.اما با توجه به پیشرفت تکنولوژی و فناوری ناگزیرند! از فناوری اطلاعات استفاده کنند که خود این ، دلیل اهمیت دادن به موضوع مرکز داده می باشد.

مرکز داده -اطلاعات جامع راجع دیتا سنتر

در اغاز لازم است بدانید مرکز داده محلی است ، برای ذخیره سازی ،مدیریت و پردازش اطلاعات ،ارایه سرویس های کلان اطلاعاتی نیاز است !که این سه مورد با رعایت سه اصل بیان شوند:

1.توسعه پذیری

2.قابلیت امنیت و مدیریت

3.رعایت استاندارد های مربوطه

امروزه اکثر فعالیت ها بصورت خودکار در آمده! و فرایند ها و گردش ها بصورت مکانیزه انجام میشود !و از سوی دیگر با پیشرفت تکنولوژی که موجب کاهش ابعاد،کاهش هزینه و افزایش قدرت محاسباتی رایانه ها شده است ،تمایل استفاده از هرچه بیشتر از آنها افزایش یافته است.

مرکز داده چیست؟

مجموعه تاسیسات ،تجهیزات سخت افزاری ،نرم افزاری که به منظور میزبانی امکانات رایانه ایی و ارتباطی جهت ارایه ! سرویس های اطلاعاتی و اینترنتی میشود.

بطور کلی مرکز داده مکانی است جهت فراهم اوردن : ذخیره سازی مدیریت ،پردازش و تبادل اطلاعات دیجیتال و همچنین فراهم اوردن ، سرویس های کاربردی یا مدیریت جهت پردازش های اطلاعاتی.

سرور روم چیست ؟

محلی است که سرور ها در آن قرار میگیرند.

تاریخچه

تا قبل از دهه 90 مردم عادی از اینترنت استفاده نمیکردند! چرا که استفاده از امکانات اینترنت نیاز به دانش خاص داشت ! و همچنین به علت محیط خط فرمانی و ساختار غیر گرافیکی اینترنت ، کاربران علاقه زیادی به استفاده از اینترنت نداشتند.در اوایل دهه 90(در سال 1993) با به وجود امدن مفهوم وب و پروتکل HTTP (اچ تی تی پی) که به سادگی امکان اشتراک گذاشتن ! در اینترنت رابه کاربران میداد ،روز به روز بر تعداد کاربران اینترنت افزوده میشد، و همینطوربا افزایش کاربران ، حجم مستندات و داده ها نیز افزایش یافت ! و خطوط اینترنتی موجود و سرور ها توانایی جوابگویی و پشتیبانی به دلیل سیل عظیمی  ! از کاربران را ، نداشتند و همچنین مفاهیم تجاری نیز وارد عرضه ی اینترنت شدند ! و از سوی دیگر شرکت های تجاری ، به سرور هایی نیاز داشتند که به سادگی و با سرعت بالا ! بتوانند اطلاعات خود را در اختیار کاربران خود قرار دهند.

در این زمان ایده ایی بر مبنای اینکه هرشرکت برای خود ! اقدام به راه اندازی سرور کند ، اما به دلیل حجم بالای ترافیک،نیاز به اتصال های سرعت بسیار بالا وجود داشت ، که حتی اگر این ایده توانایی اجرایی داشت ! به دلیل هزینه ی بالا به صرفه نبود.تا زمانی که راه حلی برای این مشکل پیدا شد !راه اندازی مراکز خاصی تحت عنوان مرکز داده، این  مراکز با در اختیار داشتن اتصالات پر سرعت و همپنین ، با در اختیار داشتن سرور های قوی و متعدد ، امکان راه اندازی سرور های ، وب را برای عموم مردم ممکن ساختند.

امروزه شرکت های تجاری و مردم میتوانند با اجاره کردن ! فضا (با توجه به نیاز ) سایت های وب خود را در دید عموم قرار دهنذ.

در ادامه تصاویری از دیتا سنتر های گوگل را مشاهده میکنید

مرکز داده

مرکز داده

مرکز داده

مرکز داده

مرکز داده

در دیتا سنتر ها معمولا ،  از دو نوع سرور Rackmont  و Desktop استفاده میشود.

تفاوت  Rackmont  و Desktop

سرور ها rackmont  حجم کمتری دارند! و فضای کمتری نیز اشغال میکنند اما قیمت آنها بسیار زیاد است ! و همچنین این سرور قابل ارتقا نیست ، بنابراین اکثر دیتا سنتر ها از سرور desktop استفاده میکنند.مکان نگهداری سرور desktop سقف بلندی دارد ! که جهت تسویه هوا مناسب میباشد ! و از داغ شدن سرور جلوگیری میشود.

امنیت

یکی از مهمترین مسایل راجع دیتا سنتر ها ، امنیت سرور ها است که سیستم های خنک کننده ! و اطفای حریق و ژنراتور های برق در همه ی ، دیتاسنتر ها باید موجود باشد.

نحوه قرار گیری

دیتاسنترها میتوانند یک ساختمان یک یا چند طبقه باشند ! که سرور ها در این طبقات نگه داری میشوند.کیس سرور های RAC  19 اینچی است با ارتفاع 4 واحد ! و عمق 45 سانتی که به صورت ردیف افقی رک ها را پر میکنند.در بین این رک ها راه روهایی وجود دارد ! که مدیر سرور ها و یا مدیر فنی به راحتی بتوانند به سیستم ها ، دسترسی داشته باشند.

و در آخر ،مبحث دیتا سنتر مبحثی بسیار جذاب و پربار بوده ! که توضیحات زیادی نیز در این باب موجود است و ما سعی کردیم ، بطور خلاصه نکات مفید را در اختیار شما قرار دهیم.

 

 

 

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + سه =

برو بالا