فناوری

ماهی رباتیک برای ثبت وقایع زیر آب

ماهی رباتیک

در نظر گرفتن برای جانوری که از 160میلیون سال پیش در شرایط سخت و آسان در آب شنامیکند! امروزه ربات همانند او ساخته شده است! در نوع خود فوق العاده است ! در حال حاضر محققان با تلاش بسیار موفق به اختراع یک نوع رباتی که  عملکرد مشابه ماهی دارد شده اند !

که بسیار شگفت انگیز است ! رباتی که در زیر دریا می تواند همانند همه ماهی ها گذر کرده و از وقایع زیر دریا  برای محققین اطلاعات جمع کند.

در اواسط ماه ژانویه محققان از یک ماهی رباتیک Tuna رونمایی کردند ! که در رونمایی آن این ربات را در آکواریومی قرار دادند و ربات بدون نقص و عیبی کاملا طبیعی در محیط شنا می کرد!  از آنجایی که این ماهی رباتیک بسیار طبیعی بود محققین را به این واداشت  ! که نسخه های بیشتری از این را در طبیعت و دریا قرار دهند! برای مثال نقاطی از دریا که برای همه مبهم است ! این ربات میتواند چیز های زیادی را برای ما آشکار کند.

پروژه “ماهی رباتیک” در حدود سه سال پیش آغاز شد با هدف توسعه نیروهای دریایی  و فهمیدن قانونهایی که هنوز از دریاها کشف نشده اند.

این ربات های کوچک زیردریایی پتانسیل بالایی دارند تا منابع آلوده زیر اب را برای ما نشان دهند! با این حال این ربات ها محدودیت هایی دارند در مورد زمان زیر اب بودن البته به اندازه کافی برای این مورد در هیت مدیره محققین mit ازمایش صورت گرفته است

دیوید برت دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی دریایی است ! که در حال توسعه دادن ماهی رباتیک برای ماندن در زیر اب برای ساعت های زیادی است.

تحقیقات

راهکاری که برای این ماهی رباتیک برای ماندن مدت طولانی درآب توصیه شده است ! باتری های قویتر با نیروی محرکه بهتر سیستم تا  نیرویی را هدر ندهد.بنابراین محققین تصمیم گرفتند تا سیستم موتور حرکتی کارآمدتری برای این ماهی رباتیک در نظر بگیرند

کنترل ماهی رباتیک

نتیجه ساعت ها تماشای حرکت ماهی در آکواریوم نیوانگلند و ترکیب فیزیکی حرکت شناکردن ماهی بررسی شدند ! سعی شد تا بهترین شبیه سازی صورت بگیرد!

  • از این رو در دو قسمت ماهی بیش از 40 دنده وجود دارد ! که مجموعه ای از مفصل ها برای حرکت ماهی و ستون فقرات در قسمت پشتی می باشد! در قسمت پایینی ماهی رباتیک نیز یک دم وجود دارد که برای چرخش قرارداده شده است.

اولین تکنولوژی استفاده شده در این ماهی مربوط به اینکه میتوان از راه دور در دریا هدایت نموداما محققین برنامه ریزی کرده اند تا سرعت حرکت این ماهی در دریا را افزایش دهند تا در زمان سریعتری به مکان مورد نظر انتقال دهند.

هدف هایی انی پروژه مشخص است میخواهند ماهی رباتیک کاملی را ارائه کنند بدون نقص حرکتی یا نقص کمبود انرژی همچنین در روی چشمهای این ماهی باید دوربین های بسیار قوی وجود داشته باشند تا در اثر برخورد یا فشار اب خراب نشوند

 

در حال حاضر محققین در مورد گرفتن ربات تمرکز دارند ! اینکه ماهی در یک خط مستقیم شنا میکند امیدوار هستن موتوری را تهیه کنند ! که ماهی حرکت راحتری داشته و در زیر دریا کارآمد باشد اقای برت مدیر گروه تحقیقاتی اشاره نموده است ! که هدف اصلی این  ماموریت های علمی در زیر دریا است! به عنوان مسائلی که برای محققین سوال است مکانیک سیال می باشد ! که باید ربات وضعیت خوبی داشته باشد.همچنین این ماهی رباتیک باید سیستم کنترل کامپیوتری را دارا باشد ! در اینصورت می توان گفت: بیشترین کارایی را خواهد داشت زیرا می توان از رایانه مدل های مختلفی برای حرکت ان تعیین نمود!

اهداف

محققان قصد دارند که هر سیستم کنترلی را قرار می دهند!  بر اساس الگوریتم ژنتیک باشد به این صورت که این سیستم تعیین کند ! ربات به کدام سمت و کدام ناحیه که مناسبتر  شنا کند. در این صورت بهره وری بهتر و بهترخواهد شد!

در حالت کلی میتوان گفت وجود ماهی رباتیک در زیر دریا می تواند برای انسان کمک دستی باشد ! در زمینه علمی تا اگر مسائلی که مبهم هستند روشن تر شوند !یا اینکه اگر وقایع خاصی در آتشفشان های زیر دریا رخ می دهد را راحتر  و به وضوح مشاهده کند!

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 19 =

برو بالا