فناوری

فضا ی مجازی – داغ ترین تیتر مجلات – مزایا و معایب – 7 بیماری شایع اینترنتی

فضا ی مجازی ، یکی از موضوعات پرطرفدار جهان امروز است ! که به عنوان پر چالش ترین ، به روز ترین ، مسایل جهان مطرح میشود.اینترنت براي متخصصان و دانشمندان و پژوهشگران بستري فراهم کرده ! تا در آن اطلاعات علمی در سطح جهان را به اشتراك بگذارند ! و از دست آورد و نتایج تحقیقات یک دیگر بهره برداري نمایند، اما اکثریت افراد جامعه ، بیشترین استفاده اي که از اینترنت می کنند، استفاده فراغتی و سرگرمی می باشد.آیا تا کنون از خود پرسیده ایید که ، مزایا و معایب شبکه های مجازی چیست؟و چرا طرفداران زیادی دارد؟!

فضا ی مجازی

فضا ی مجازی

فضا ی مجازی – داغ ترین تیتر مجلات – مزایا و معایب

اینترنت رسانه اي منحصربه فرد است؛ زیرا شیوه هاي ارتباط  مختلف و انواع محتواها (متن، فیلم،تصاویر و صدا) در یک رسانه ی مستقل ، فراهم شده است. فضا ي مجازي به عنوان یک پدیده، فرصتی را براي کاربران فراهم می کند ، که بتوانند اطلاعات و خدمات مورد نیاز خود را در هر زمان، هر کجا و به هر میزان که بخواهند دریافت کنند و یا انتقال دهند.

دنیای مجازی چیست؟

دنیاي مجازي شامل اینترنت و شبکه وسیع جهانی است ! که با اصطلاحاتی چون ، جامعه مجازي و فضاي مجازي مترادف است. در حال حاضر دو حقیقت در مورد دنیاي مجازي مشخص است. 1- آن که دنیاي مجازي در کنار دنیاي واقعی ، موجودیت پیدا کرده ! و 2- آن که دنیاي مجازي با سرعتی بسیار زیاد ، در ابعاد اجتماعی، اقتصادي، فرهنگی، سیاسی دنیاي واقعی نفوذ کرده ! و به طور پیوسته نیز در حال تغییر، تکمیل و یا تخریب این ابعاد است! به طوری که مردم دنیاي واقعی در عین بهت و لذت ! از ورود به دنیاي مجازي و دسترسی ، به حجم نامحدود اطلاعاتی و تفریحاتی آن، دچار گیجی و ازخودبیگانگی شده اند .اینترنت ابتدا در کشورهای غربی به صورت  رسانه‌ای ، همگانی رواج یافت و بعد از مدتی دیگر کشورها را نیز دربرگرفت ! و به ابزاری موثر در انتقال و ترویج سیاست‌ها، فرهنگ، اقتصاد و … کاربرد پیدا کرد.

اسلاوي ژیژك در این رابطه می گوید که :

”  تکنولوژي مجازي ساده ترین ساختار ظرفیت ما را براي آرزو کردن و خواستن، از هم پاشیده و متحول خواهد کرد “

مزایا

1_ عمومی بودن این فضا که به هر شخصی در هر نقطه از جهان امکان میدهد ! از طریق این فناوری به راحت ترین روش، جدیدترین اطلاعات مورد علاقه خود را بدست آورد.همچنین تاکنون مرزهای جغرافیایی یا سیاسی، نتوانسته جلوی استفاده از فضای مجازی و گسترش آن را بگیرد.

2_ کاهش هزینه‌های اقتصادی، اجتماعی و …با استفاده از امکانات موجود در این فضا، همچنین کاهش رفت‌ و آمدهای غیر ضروری درون‌ شهری ! و در نتیجه کم شدن مصرف انرژی و کاهش آلودگی هوا ! و  کاهش مصرف کاغذ و هزینه‌های چاپ و نشر ! و سایر هزینه ها با استفاده از امکانات موجود در فضای مجازی.

3_ دستیابی راحت به اطلاعات تخصصی در زمینه های مختلف ! که در سطح جهان بصورت مقاله، کتاب، نرم افزار و …  منتشر شده و میشود.

4_ تبادل اطلاعات و ارتباطات در فضای مجازی ، بدون محدویت‌های که در دیگر رسانه‌ها که معمولا در آن ها عده ای گوینده ! و نویسنده هستند و جمع دیگری فقط شنونده یا خواننده.

5_ جذابیت و تنوع در فضای مجازی و مخاطب که این امر ، در کنار تنوع و جذابیت فضای مجازی تاثیر بسزایی در جذب مخاطب دارد.

6_ گسترش عدالت رسانه‌ای: با وجود فضای مجازیمجازی و فناوری‌های مختلف دیگر اطلاعاتی و ارتباطاتی، تمام افراد حتی در دورترین نقاط نیز می‌توانند به شکل برابر، از این اطلاعات بهره برداری کنند.

7_ گسترش تعاملات و تبادل نظرها با سرعت  بالا در فضای مجازی! و بخصوص در «شبکه‌های اجتماعی» که این امکان را فراهم می سازد که افراد به تبادل عقیده و افکار بپردازند و…

معایب

1_ به وجود آمدن نارضایتی های خانوادگی

2_ اختلال در شکل گیری هویت نوجوانان

3_تعارض ارزش ها ،از دیگر مشکلات دنیای  مجازی، ورود ارزش ها و فرهنگ غربی به درون خانواده ها ! و ایجاد تغییر در نظام ارزشی خانواده هاست.

4_منزوی شدن ،  امروزه در زندگی اجتماعی، فضای مجازی جای دوستان و نزدیکان را گرفته ! و در واقع جایگزین روابط دوستانه و فامیلی شده است

5_ایجاد آشفتگی در خانواده ها، همچنین  شکستن حرمت ها

6_کمرنگ شدن نقش نظارت خانواده ها بر فرزندان خود

فضا ی مجازی

فضا ی مجازی

7 نمونه از بیماری های شایع دنیای مجازی

1_خستگی چشم

2_ اضطراب سلامتی/ فاجعه‌سازی از درد

3_سردرد (سردردهای تنشی،سردردهای مزمن روزانه،سردردهای استرسی)

4_نشستن نادرست پشت رایانه و درد پشت

5_ افسردگی فیس‌بوکی

6_خشم اینترنتی ، با وجودی که ممکن است خشم اینترنتی به تنهایی برای سلامتی افراد مضر نباشد ! اما می‌تواند به آزار اینترنتی و حتی شاید به خشونت بینجامد.

7_اعتیاد به اینترنت

امید است که از این فناوری به بهترین نحو استفاده شود.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 16 =

برو بالا