متفرقه

زبان های برنامه نویسی که ارزش یادگیری دارند – معرفی زبان های برنامه نویسی محبوب

زبان های برنامه نویسی ، اگر سوالاتی همچون : ( بهترین زبان برنامه نویسی چیست؟ کدام زبان برنامه نویسی بهتر است برای یادگیری؟ کدام زبان برنامه نویسی آینده کاری بهتری دارد؟ پردرآمد ترین زبان برنامه نویسی چیست؟ ) ذهن شمارا درگیر کرده است ! و قصد ورود به این زمینه را دارید،شمارا دعوت به همراهی در یک پست ماجراجویی می کنم ! تا در آخر مطالب، بتوانید بهترین زبان برنامه نویسی را با توجه به اهداف مدنظرتان انتخاب کنید.

زبان های برنامه نویسی که ارزش یادگیری دارند – معرفی زبان های برنامه نویسی محبوب

زبان های برنامه نویسی

 

زبان برنامه نویس JavaScript

این زبان برنامه نویسی ، سمت کاربر است و همچنین براساس، مدل DOM (Document Object Model) کار می‌کند. در این مدل اول باید html و css بارگذاری شود ! و سپس جاوا اسکریپت اجرا شود ! در غیر این صورت عمل نمی‌کند. این زبان در همه ی مرورگرها قابل‌ اجرا است. تکنولوژی معروفی که باعث شد جاوا اسکریپت مورد توجه بیشتری قرار گیرد، Ajax می‌باشد. به‌وسیله ی ایجکس ارتباط با سرور بدون نیاز به لود کل صفحه امکان‌پذیر است.

برای راحت تر سازی کدهای جاوااسکریپت ،  تعداد زیادی فریم ورک و کتابخانه برای آن نوشته شده است. این کتابخانه ها ، مجموعه ای از  کلاس ها و توابع   آماده هستند که ، برای استفاده از آن‌ها باید به صفحه افزوده شوند.

نمونه ایی از کتابخانه های JavaScript عبارتند:

jQuery
Prototype
MooTools
و … .

زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی

افراد تازه‌کار ، تصور می‌‌کنند که زبان جاوا اسکریپت (JavaScript) شاخه‌ای از زبان جاوا (Java) است ! و یا حتی بعضی فکر میکنند که جاوااسکریپت دقیقاً همان جاوا است که ، چنین تصوری  اصلاً صحت ندارد. همچنین زبان جاوا اسکریپت به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرد: 1 _ به صورت شی گرا و 2_ به صورت ساخت یافته.

مزایا

یادگیری راحت و آسان.

سرعت پردازش نسبتا بالا.

تطبیق‌پذیری با زبان‌های برنامه نویسی دیگر.

دسترسی به توابع و کتابخانه‌های گسترده.

اجرا درسمت کاربر، که منجر به کاهش تقاضا و مصرف پهنای باند ! و فشار به سرور می‌شود.

معایب

در صورتی که اسکریپت پیچیده باشد بارگذاری آن زمان‌ زیادی میبرد. است.

می‌تواند از کامپیوتر مخاطب سوءاستفاده کند! (به همین خاطر برخی افراد جاوااسکریپت را غیرفعال می‌کنند).

اسکریپت‌های سمت کاربر ، بعضی  مواقع غیرقابل‌ پیش‌بینی هستند.

عیب‌یابی کدها سخت است.

عدم نمایش پیام در برخی از ارور ها.

زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی  Java

زبان برنامه نویسی جاوا یک زبان چندسکویی است، در واقع  شما می‌توانید با استفاده از آن برای سیستم‌عامل‌های متفاوتی  مانند ویندوز، لینوکس، او‌اس‌ایکس، اندروید، وب و… برنامه‌نویسی کنید، در حقیقت یکبار برنامه‌ی خود را مینویسید ! و همه‌جا آن‌را استفاده می کنید!این زبان برنامه نویسی یک زبان Class Base است، یعنی تماما با استفاده از کلاس‌ها نوشته می‌شود.

 

زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی

برای نوشتن  برنامه‌ ها به یک محیط توسعه‌ی یکپارچه یا IDE احتیاج خواهید داشت ! که روند  کدنویسی، دیباگ و کامپایل کدها را برای شما ساده و راحت کند، از محبوب‌ترین IDE های زبان جاوا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

IntelliJ IDEA

NetBeans

Eclipse

زبان اصلی مورد استفاده برای  نوشتن برنامه‌های اندرویدی جاوا است، هرچندکه  با سایر زبان‌ها نیز می‌توان برای این سیستم‌عامل برنامه‌ نوشت، اما در حقیقت جاوا  زبان مادری یا Native سیستم‌عامل اندرویید است.

مزایا

ساده، راحت و مشهور بودن.

قابلیت شئ‌گرایی بسیار بالا.

کارایی و عملکرد بالا و به صرفه.

ضریب اطمینان بالا و خطای کم.

زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی Python

این زبان برنامه نویسی ، یک زبان برنامه نویسی چند منظوره ،شی گرا و سطح بالا محسوب می شود. هدف طراح این زبان برنامه نویسی ،  صرفا ایجاد و طراحی یک زبان با بهره وری بالا و خوانایی بیشتر بوده،زبان برنامه نویسی پایتون به زبانهایی مانند پرل ، روبی شباهت بسیاری دارد.یادگیری این زبان برنامه نویسی بسیار راحت است ! به صورتی که افرادی که هنوز درک درستی از ، برنامه نویسی ندارند می توانند با این زبان کار خود را شروع کنند. با زبان پایتون میتوانید ، طراحی رابط گرافیکی کاربر(GUI) انجام دهید.همچنین می توانید تحت وب برنامه نویسی کنید! و  طراحی نرم افزارهای کاربردی محاسباتی انجام دهید . عمده ترین کاربرد این زبان برنامه نویسی در حوزه ی پایگاه داده ،شبکه و امنیت ، اسکریپت نویسی می باشد.همچنین با زبان برنامه نویسی پایتون می توانید ، بازی سازی و انیمیشن سازی انجام دهید!  و  ربات ها را برنامه نویسی کنید.زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان سطح بالا و قدرتمند است ، که یادگیری آن بسیار آسان است و کاربردهای فراوانی نیز دارد.

زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی

مزایا

چندمنظوره.

شی گرا.

سطح بالا.

قابلیت خوانایی و بهره وری بالا.

سادگی در یادگیری.

متن باز بودن.

ایمن بودن.

و…

این زبان برنامه نویسی ، یک زبان برنامه نویسی چند منظوره ،شی گرا و سطح بالا محسوب می شود. هدف طراح این زبان برنامه نویسی ، صرفا ایجاد و طراحی یک زبان با بهره وری بالا و خوانایی بیشتر بوده ، زبان برنامه نویسی پایتون به زبانهایی مانند پرل،روبی شباهت بسیاری دارد.یادگیری این زبان برنامه نویسی بسیار راحت است! به صورتی که افرادی که هنوز درک درستی از برنامه نویسی ندارند ، می توانند با این زبان کار خود را شروع کنند. با زبان پایتون میتوانید ، طراحی رابط گرافیکی کاربر(GUI) انجام دهید.همچنین می توانید تحت وب برنامه نویسی کنید ! و  طراحی نرم افزارهای کاربردی محاسباتی انجام دهید.عمده ترین کاربرد این زبان برنامه نویسی در حوزه ی پایگاه داده ،شبکه و امنیت ، اسکریپت نویسی می باشد.همچنین با زبان برنامه نویسی پایتون ، می توانید بازی سازی و انیمیشن سازی انجام دهید ! و  ربات ها را برنامه نویسی کنید.زبان برنامه نویسی پایتون یک زبان سطح بالا و قدرتمند ، است که یادگیری آن بسیار آسان است و کاربردهای فراوانی نیز دارد.

 

زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی

 زبان  ++c

سی پلاس پلاس یک زبان برنامه نویسی همه منظوره، سطح میانی و شی گرا است. امروزه در جهان بیشتر نرم افزارهای سیستمی ، از طریق سی پلاس پلاس نوشته می شوند.جالب است بدانید که دارای قابلیت زبان های سطح بالا!  و پایین به‌صورت هم‌ زمان نیز هستند.این زبان نسبت به زبان c، امکاناتی همچون  template ها ، class ها ، توابع مجازی یا virtual function ها و operator overloading اضافه شده اند. همچنین در سی پلاس پلاس ، قابلیت های Type Checking بیشتری نیز اضافه شده است.

زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی

پروژه های نوشته شده با زبان ++C :

 • سیستم عامل ویندوز .
 • مروگر وب گردی گوگل کروم .
 • مروگر وب گردی  .Opera
 • مرورگر وب گردی فایرفاکس .
 • نرم افزار گرافیک سه بعدی ۳Ds Max
 • نرم فزار ارتباط اسکایپ .
 • نرم افزار گرافیکی فتوشاپ .
 • نرم افزار ارتباط تیم ویور .
 • نرم افزار ادوب اکروبات .
 • بازی معروف GOD of WAR
 • بازی معروف CALL of DUTY
 • سیستم عاملسیستم عامل اوبونتو .
 • سیستم عامل مک .
 • سیستم عامل ios
 • و . . .

 

زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی

زبان Ruby

روبی یک زبان برنامه نویسی پویا، شی گرا و انعطاف پذیر است. این زبان برنامه نویسی شی گرایی اسمال تاک ! و ویژگی نگارشی پرل رو با هم نیز در خود دارد. تا سال ۲۰۱۰ نمونه های محتلفی از زبان برنامه نویسی روبی ، توسعه یافتند که از میان آنها می توان به مک‌روبی، جی‌روبی، روبینوس، هات‌روبی، آیرن‌روبی و ام روبی اشاره کرد.زبان برنامه نویسی روبی را می توان به سادگی به DB ، MySQL ، Oracle و Sybase متصل کرد.

زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی

کاربرد زبان روبی:

 • در حوزه وب.
 • شبیه سازی.
 • مدل سازی سه بعدی.
 • رباتیک.
 • شبکه بندی.
 • علم تلفن.
 • سیستم های مدیریت سیستم.
 • و . . .

مزایا

قابلیت حمل بسیار بالا.

زبان کاملاً شی گرا .

کتابخانه‌های اشتراکی/DLL در اکثر پلتفرمها و…

داینامیک .

نحو کوتاه و انعطاف‌پذیر .

مدیریت استثناء. .

اتصال بومی APIها در  .C

چهار سطح از حوزه دید متغیر شامل:  .global, class ,instance ,local

سربارگزاری عملگرها.

پشتیبانی از iterators و closures (بر اساس تبادل بلوکهای کد) .

پشتیبانی محلی از regular expressions (شبیه پرل) در سطح زبان .

پوسته تعاملی روبی (REPL).

بسته مدیریت متمرکز از طریق .RubyGems

کتابخانه استاندارد بزرگ.

پشتیبانی از تزریق نیازمندی.

و…

زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی

زبان #C

زبان برنامه نویسی سی شارپ یک زبان ساده و قدرتمند است. به کمک C# می‌توان  پلتفرم‌های مختلف، از موبایل گرفته تا سرور‌ها، کد نوشت. C# شرکت مایکروسافت را با خود دارد! که این یعنی قرار نیست به این زودی از رده خارج و منسوخ شود. تعداد بسیار زیادی برنامه‌نویس در سراسر جهان با C# کد می‌نویسند. همین موضوع باعث می‌شود تقریبا اکثر اوقات ، به سادگی راه حل مشکلات خود را در اینترنت پیدا کنید! چون احتمالا حداقل یک نفر پیش از شما با آن مشکل روبرو شده است ! و راه حلی برای ان پیدا کرده. زبان C#، برای کسی که می‌خواهد تازه به دنیای نرم‌افزار وارد شود به دلیل راحتی ، بسیار مناسب است.همچنین لازم به ذکر است بدانید که C#  یک زبان برنامه‌نویسی شی گرا است.

زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی

مزایا

بهره گیری از کتابخانه دات نت: پشتیبانی کامل و یکپارچگی با کتابخانه دات نت ، باعث میشود تا این زبان بتواند از عملکرد و پشتیبانی فوق العاده ، وسیعی برخوردار باشد.

قابلیت انتقال و جا به جایی : از آنجایی که این زبان مبتنی بر زبان C است، این ساختار به C# این اجازه را می دهد که مانند زبان های دیگر مثل جاوا، objective C، php و C++ قابلیت انتقال و جا به جایی را نیز داشته باشد.

تقاضای زیاد : C# مانند جاوا از سوی کارفرمایان و مشتریان، تقاضای زیادی دارد و باعث شده فرصت شغلی زیادی وجود داشته باشد.

معایب

Cross-Platform : متاسفانه به دلیل یکپارچگی با دات نت نمی توان در محیط های خارج از دات نت از آن استفاده کرد.

زبان های برنامه نویسی

زبان های برنامه نویسی

ما در بالا سعی کردیم زبان های برنامه نویسی محبوب را به شما معرفی کنیم.همچنین میدانید که زبان های برنامه نویسی مخطلفی وجود دارد مانند:پاسکال،فورترن،کوبول،PHP،سایتون،جی ام ال،جی کد،جی اسکریپت،لوگو،گنو آکتیو،پرل،ریبل،سوئیفت و…

امیدوارم از مطالب نهایت استفاده را بردع باشید.

 

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 18 =

برو بالا